Twoja zawodowa działalność w jakiś sposób jest związana z procesem ważenia towaru? Być może prowadzisz zakład jubilerski, aptekę lub sklep spożywczy. A może odpowiadasz za sieć tego typu placówek? Jeśli na którekolwiek z naszych pytań odpowiedziałeś twierdząco, na pewno już wiesz, jak ważne jest wzorcowanie wag. Jeżeli jednak dopiero stawiasz pierwsze kroki w biznesie, z chęcią przybliżymy Ci ten proces, wymienimy kilka zalet jego przeprowadzenia oraz wyjaśnimy, dlaczego powinno się go co jakiś czas powtarzać.

Wzorcowanie wag - by pomiary były rzetelne

Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym właściwie polega wzorcowanie wag, jako że ten termin nie dla wszystkich może być zrozumiały. Chodzi o to, by wskazywane przez takie urządzenia pomiarowe wyniki były jak najbardziej rzetelne. W tym celu masę wzorcową porównuje się z odczytem danej wagi, by sprawdzić ewentualne odchylenia. Drobne błędy pomiaru są oczywiście dopuszczalne, w zależności od branży zakres ich tolerancji będzie się jednak zmieniał. Im bardziej precyzyjny powinien być pomiar, tym ważniejsze jest wyeliminowanie jakichkolwiek błędów. Za przykład weźmy apteki oraz zakłady jubilerskie. W przypadku tych dwóch działalności wzorcowanie wag jest naprawdę ważne. Źle odmierzona dawka leku w aptece może skutkować problemami zdrowotnymi pacjenta, a źle zważona biżuteria to strata dla jubilera lub niezadowolenie klienta. W obu przypadkach błąd sprzedawcy może pociągać za sobą skutki prawne.

Jakie są zalety wzorcowania wag?

Pierwszą i najważniejszą zaletą pomyślnego przeprowadzenia procesu wzorcowania wag jest oczywiście rzetelność. Branża nie ma tutaj większego znaczenia. Jeśli na co dzień sprzedajesz różnego rodzaju towary klientom – musisz być wiarygodny zarówno wobec nich, jak i siebie samego. Rzetelny sprzęt to podstawa sukcesu w biznesie – nie ma lepszego sposobu na budowanie zaufania konsumentów. Kolejna kwestia to ewentualne straty po Twojej stronie spowodowane złym pomiarem. W ekstremalnych przypadkach, jak wspomniana wcześniej kwestia wag aptecznych czy laboratoryjnych, zaniedbanie wzorcowania wag może mieć jeszcze gorsze konsekwencje. Pamiętaj więc o wzorcowaniu każdego kolejnego sprzętu pomiarowego, który trafia do Twojej firmy. Dzięki temu unikniesz strat, nie tylko tych materialnych.

Dlaczego wzorcowanie wag warto okresowo powtarzać?

Wagi, tak jak wszystkie inne urządzenia, z czasem się zużywają. Jeśli korzystasz z nich każdego dnia, już po kilku tygodniach lub miesiącach odczyt może stawać się coraz mniej wiarygodny. Właśnie dlatego wzorcowanie wag jest zabiegiem, który powinno się regularnie powtarzać. W zależności od branży można to robić raz lub kilka razy do roku. Warto trzymać rękę na pulsie i okresowo sprawdzać wiarygodność swoich urządzeń. Dzięki temu Twoja firma zawsze będzie rzetelna w oczach potencjalnych klientów, a Ciebie ominą nadprogramowe straty.