Apteka, zakład jubilerski, sklep spożywczy, piekarnia – wszystkie te biznesy łączy obecność wagi, wykorzystywanej do pomiaru pojedynczych komponentów lub produktów w całości. Zamierzasz założyć firmę, której pracownicy niemal każdego dnia będą korzystać z wagi? Najprawdopodobniej spoczywa więc na Tobie obowiązek legalizacji tego sprzętu pomiarowego. Dowiedz się, na czym polega ta procedura, kto powinien się nią zajmować oraz jak często należy ją przeprowadzać.

Legalizacja wag – dlaczego jest tak ważna?

Jeśli legalizacja wag skojarzyła Ci się z przepisem prawnym, to Twoje myśli podążyły właściwym torem. Rzeczywiście, chodzi tu przede wszystkim o to, by wykorzystywane przez Ciebie wagi były zgodne z obowiązującymi normami prawnymi. Legalizacja pomaga zapobiegać oszustwom i potwierdza, że wynik podany na wyświetlaczu danej wagi jest godny zaufania. Innymi słowy, jest to więc ocena zgodności pomiaru ze stanem rzeczywistym. Legalizacja wag dokonywana jest przez Urząd Miar. To do tej instytucji należy się udać w celu otrzymania specjalnego zaświadczenia, najczęściej przyjmującego formę naklejki lub tabliczki. Ten rodzaj atestu powinien być widoczny, tak by zarówno organy kontrolujące, jak i klienci, nie mieli wątpliwości co do prawnego stanu Twojego sprzętu. Zadbaj o to, by w żaden sposób nie uszkodzić tego dokumentu, ponieważ będzie to oznaczało utratę legalizacji wag i potrzebę ponownego ubiegania się o nią w urzędzie.

Które wagi podlegają obowiązkowi legalizacji?

Obowiązkowi legalizacji podlegają praktycznie wszystkie wagi, które wykorzystywane są w firmach i przedsiębiorstwach obracających się w dowolnym sektorze gospodarki. Co oczywiste, taki atest musi posiadać każde z urządzeń, którego używa się do prowadzenia sprzedaży. Nie ma zatem znaczenia, czy handlujesz żywnością, częściami samochodowymi czy biżuterią – jeśli wykorzystujesz do tego wagę, musi być ona zalegalizowana. Kolejny przykład to niemal wszystkie placówki związane z medycyną. Legalizacja wag niezbędna jest chociażby w przypadku aptek, które regularnie odmierzają składniki danej receptury leczniczej. Te same zasady dotyczą także wszelkiego rodzaju laboratoriów. Z wag korzysta się także na granicy państwa, w celu przeprowadzenia kontroli celnej – również te urządzenia przed pierwszym użyciem wymagają legalizacji.

Legalizacja wag jak przegląd samochodowy

Co ciekawe, legalizacja wag nie jest zaświadczeniem, którego moc prawna jest dożywotnia. Wręcz przeciwnie – ten rodzaj dokumentu jest tymczasowy. Można porównać go do przeglądu samochodowego, który również trzeba przecież regularnie powtarzać. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, okres, na który Urząd Miar wydaje atest, wynosi 25 miesięcy. Po upływie tego czasu niezbędne jest dokonanie kolejnej legalizacji wag, by te mogły pozostać w użyciu. Niezbędnych formalności warto dokonać jednak jeszcze przed ostatecznym terminem.